Musikleken
Vi samlas hemma hos Bosse för förtäring och därefter tar vi oss an tävlingsuppgifterna i Musikleken som i år har kärlekstema.
Vi samlas hemma hos Bosse för förtäring och därefter tar vi oss an tävlingsuppgifterna i Musikleken som i år har kärlekstema.
Förhandlingar och lite gott att äta.
Årets första sommarvärd är Mats Gunnarsson, som under många år varit såväl anställd som förtroendevald på flera olika poster inom IOGT-NTO-rörelsen. Han är också politiskt aktiv för Miljöpartiet i Region Örebro och jobbar i dag på Bilkåren.
En internationell grupp av alkoholforskare har de senaste åren sammanställt aktuell forskning om alkoholens skadeverkningar. Per Leimar från IOGT-NTO-förbundet kommer till oss för att presentera den senaste, om alkohol och hjärnan. Han har också lovat en liten aptitretare om en ny rapport som släpps senare i vår.
Vi besöker Moderna Muséet. Vi möts i entrén kl 18.00.
Vad innebär rollen som generalsekreterare? Daniel Johnson, generalsekreterare IOGT-NTO
- vad hände bakom kulisserna? Kjell-Ove Oscarsson och Esbjörn Hörnberg kåserar
I boken Korsvägar skriver Ardalan Shekarabi om sin flykt från barndomen i diktaturens Iran till livet i det nya hemlandet Sverige och det politiska engagemanget som tog honom ända till regeringen. Nu kommer han till oss för att berätta om en resa med många korsvägar där livet kunnat ta helt andra vägar.
Hur påverkas människan, samhället och demokratin av AI? Genom samtal och reflektioner dyker vi ner i vad AI är, kan vara och innebär. Syftet är att skapa en gemensam bottenplatta för fortsatta samtal om AI.
Nya plagg skapas med hjälp av symaskin, nål och tråd.